دسته‌ها
برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی یک زبان رسمی است که شامل مجموعه ای از دستورالعمل ها می باشد که انواع مختلفی از خروجی را تولید می کند. زبان های برنامه نویسی در برنامه نویسی رایانه برای پیاده سازی الگوریتم ها استفاده می شود.

بیشتر زبانهای برنامه نویسی از دستورالعملهای رایانه تشکیل شده است. ماشین های قابل برنامه ریزی وجود دارند که به جای استفاده از زبان های برنامه نویسی عمومی ، از مجموعه دستورالعمل های خاصی استفاده می کنند. موارد اولیه قبل از اختراع رایانه دیجیتال بود. اولین دستگاه احتمالاً نوازنده فلوت اتوماتیک بود که در قرن 9 توسط برادران موسی در بغداد ، در دوران طلای اسلامی ساخته شد. از اوایل دهه 1800 ، برنامه ها برای هدایت رفتار ماشین هایی مانند دستگاه های بافندگی Jacquard ، جعبه های موسیقی و پیانوهای پخش مورد استفاده قرار می گرفتند. برنامه های این ماشین ها (مانند طومارهای نواختن پیانو نوازنده) در پاسخ به ورودی ها یا شرایط مختلف رفتار متفاوتی ایجاد نمی کنند.

زبان برنامه نویسی

هزاران زبان برنامه نویسی مختلف ایجاد شده است و هر ساله تعداد بیشتری از آنها ایجاد می شوند. بسیاری از زبانهای برنامه نویسی به صورت اجباری نوشته می شوند. در حالی که زبانهای دیگر از فرم اعلامی استفاده می کنند. (یعنی نتیجه مطلوب مشخص شده است ، نه نحوه دستیابی به آن).

توصیف زبان برنامه نویسی معمولاً به دو مولفه نحو (فرم) و معناشناسی (معنی) تقسیم می شود. برخی از زبانها توسط یک سند از مشخصات تعریف می شوند. (به عنوان مثال ، زبان برنامه نویسی C توسط یک استاندارد ISO مشخص شده است.) در حالی که سایر زبانها (مانند Perl) پیاده سازی غالب دارند که به عنوان مرجع تلقی می شود. بعضی از زبانها هر دو را دارند ، زبان اصلی که توسط یک استاندارد تعریف شده است و پسوندهایی که از اجرای غالب گرفته شده معمول است.

انواع زبانهای برنامه نویسی

در زبان‌های برنامه‌نویسی، پلتفرم به نرم‌افزار یا سخت‌افزاری گفته می‌شود. که روی آن سرویسی قرار گرفته باشد. یک پلتفرم، شامل یک سخت‌افزار، سیستم عامل و یک سری برنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی است که بستری برای اجرای اپلیکیشن فراهم می‌کند.

زبا‌ن‌های برنامه‌نویسی را بر اساس پلتفرم به سه دسته کلی تقسیم می‌کنند:

  • برنامه‌نویسی تحت وب
  • برنامه‌نویسی تحت دسکتاپ
  • برنامه‌نویسی تحت موبایل

برنامه‌ نویسی تحت وب

به زبان‌هایی که برای کار بر ‌روی وب و شبکه طراحی و ساخته شده‌‌اند، زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب گفته می‌شود. این زبان‌ها برای ایجاد و تولید انواع پروژه‌ها و نرم‌افزار‌های تحت وب مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال انواع وب‌‌سایت‌ها، ایمیل، خرید آنلاین، امور بانکی، مجله‌ها و برنامه‌های انلاین نمونه کاربردهایی هستند که از زبان‌های تحت وب برای ایجاد آن‌ها استفاده شده است.

از پرکاربرد‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی

زبان‌های سمت کاربر: html, css, javascript
زبان‌های سمت سرور: php, python, ruby, ASP.NET

برنامه‌نویسی تحت دسکتاپ

زبان‌های برنامه‌ نویسی‌ تحت دسکتاپ زبان‌هایی هستند که از آن‌‌ها برای تولید نرم‌افزار‌های کاربردی روی سیستم عامل ویندوز، لینوکس، مک و … استفاده می‌شود. مانند نرم‌‌افزارهای اتوماسیون اداری، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای Multi Media، مرورگرها و … .

از متداول‌ترین انواع زبان‌ها

زبان‌های برنامه‌نویسی ویندوز : C#, java, javascript
زبان‌های برنامه‌نویسی لینوکس: java, python
زبان‌های برنامه‌نویسی مک: swift

برنامه‌نویسی تحت موبایل

برنامه‌نویسی تحت موبایل زبان‌هایی می‌باشند که برای ساخت اپلیکیشن‌های موبایلی استفاده می‌شوند. یعنی با استفاده از آن‌ها می‌توانید انواع اپلیکیشن اندرویدی و ios را تولید کنید.

مانند: جاوا، کاتلین، پایتون، سی شارپ، بیسیک

Programming language

ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *