دسته‌ها
شرکت

تسکو Tesco

تسکو Tesco یک خرده فروشی چند ملیتی و تولید کالای عمومی بریتانیایی است که دفتر مرکزی آن درهرتفوردشر در ولوین گاردن سیتی کشور انگلستان واقع است.

اگر بخواهیم میزان درآمد ناخالص شرکت تسکو را حساب کنیم که این شرکت سومین رتبه خرده فروش بزرگ در جهان بدست خواهد آورد ولی اگر با درآمد خالص حساب بکنیم نهمین رتبه را بدست خواهد آورد.

تسکو در هفت کشور در سراسر آسیا و اروپا فروشگاه دارد و رهبر بازار مواد غذایی در کشورهای ایرلند ، مجارستان و تایلند و انگلستان (حدود 28.4 درصد سهم بازار دارد) است.

جک کوهن پسر مهاجر یهودی که در لهستان  به دنیا آمده بود ، تسکو را در سال 1919 تاسیس کرد ، زمانی که شروع به فروش مواد غذایی مازاد جنگی از یک دکه در بازار وال استریت ، هاکنی در انتهای شرق لندن کرد.

تسکو Tesco

نام تسکو اولین بار در سال 1924 ظاهر شد این نام پس از خرید محموله چای از توماس ادوارد استاکول توسط جک کوهن ایجاد شد.

وی با استفاده از حروف اول نام تأمین کننده (TES) و دو حرف اول نام خانوادگی خود (CO) برچسب های جدیدی ساخت و کلمه TESCO را تشکیل داد.

جک کوهن پس از آزمایش اولین غرفه دائمی بازار داخلی خود در توتینگ در نوامبر 1930 ، اولین فروشگاه تسکو را در سپتامبر 1931 در خیابان Burnt  افتتاح کرد.

تجارت وی به سرعت گسترش یافت و تا سال 1939 بیش از 100 فروشگاه تسكو در سراسر كشورانگلستان تاسیس شد.

تسکو از اوایل دهه 1990 با فعالیت در 11 کشور دیگر جهان در سطح جهانی گسترش  داشت. این شرکت در سال 2013 از ایالات متحده بیرون آمد ، اما از سال 2018 همچنان شاهد رشد در سایر نقاط است.

زمینه های فعالیت تسکو

از دهه 1960 ، تسکو در زمینه هایی مانند خرده فروشی کتاب ، لباس ، لوازم الکترونیکی ، مبلمان ، اسباب بازی ، بنزین ، نرم افزار ، خدمات مالی ، مخابرات و خدمات اینترنتی متنوع فعالیت نموده.

در دهه 1990 تسکو خود را از یک خرده فروش کم هزینه با حجم بالا تغییر مکان داد و تلاش کرد طیف وسیعی از گروه های اجتماعی را با دامنه کم ارزش “Tesco Value” (راه اندازی 1993) و حق بیمه “Tesco Finest” جذب کند.

تسکو در بورس اوراق بهادار لندن وارد شده است. از 22 آوریل 2015 سرمایه تجاری آن تقریباً 18.1 میلیارد پوند بود ، که بیست و هشتمین شرکت بزرگ از لیست اولیه در بورس اوراق بهادار لندن است.

تسکو در سال 1947 با عنوان فروشگاه هدلینگ بدون محدودیت تسکو در بورس اوراق بهادار لندن آغاز به کار کرد.

اولین فروشگاه سلف سرویس در سن آلبانس در سال 1956 افتتاح شد و تا سال 2010 همچنان فعال بود و اولین سوپرمارکت در مالدون در سال 1956 افتتاح نمود.

در سال 1961 تسکو لستر به عنوان بزرگترین فروشگاه اروپا در کتاب رکوردهای گینس ظاهر شد.

ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *