دسته‌ها
مهندسی پزشکی

رادیولوژی Radiology

رادیولوژی رشته پزشکی است که از تصویربرداری پزشکی برای تشخیص و درمان بیماریهای بدن حیوانات از جمله انسان استفاده می کند.

تکنیک های تصویربرداری همانند رادیوگرافی اشعه ایکس ، سونوگرافی ، توموگرافی کامپیوتری (CT) ، پزشکی هسته ای شامل توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) برای تشخیص یا درمان بیماری ها استفاده می شود.

رادیولوژی عبارت است از انجام اقدامات پزشکی معمول و کم تهاجمی با کمک گرفتن از تکنولوژی های تصویربرداری است همانند مواردی که در بالا ذکر شد.

عمل مدرن رادیولوژی شامل چندین حرفه مختلف مراقبت های بهداشتی است که به صورت تیمی کار می کنند.

رادیولوژیست یک پزشک پزشکی است که آموزش مناسب بعد از فارغ التحصیلی را گذرانده و تصاویر پزشکی را تفسیر می کند.

رادیولوژی Radiology

این یافته ها را با استفاده از یک گزارش یا به صورت شفاهی به پزشکان دیگر می رساند و از تصویربرداری برای انجام اقدامات پزشکی کم تهاجم استفاده می کند.

پرستار در مراقبت از بیماران قبل و بعد از تصویربرداری یا روشهای مختلف از جمله تجویز داروها ، نظارت بر علائم حیاتی و نظارت بر بیماران آرام بخش درگیر است.

متخصص رادیولوژی ، همچنین در برخی از کشورها مانند ایالات متحده و کانادا به عنوان “یک فن رادیولوژیک” شناخته می شود.

به این منظور که یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که به طور ویژه آموزش دیده است و از فن آوری پیشرفته و تکنیک های موقعیت یابی برای تولید تصاویر پزشکی برای تفسیر رادیولوژیست استفاده می کند.

بسته به نوع آموزش فرد و کشور عمل ، رادیوگرافی ممکن است در یکی از روشهای تصویربرداری فوق الذکر تخصص داشته باشد یا نقشهای گسترده ای در گزارش تصویر داشته باشد.

کاشف اصلی ، رادیولوژی Radiology

رادیوگرافی که در اصل به نام رونت ژنوگرافی است ، به نام کاشف اشعه ایکس (ویلهلم کنراد رونتگن) نام گذاری شده که شیوه کار آن به این صورت است که با انتقال اشعه ایکس از بدن بیمار عکس برداری می شود.

رونتگن اشعه ایکس را در 8 نوامبر 1895 کشف کرد و اولین جایزه نوبل فیزیک را برای کشف آنها در سال 1901 دریافت کرد.

اشعه ایکس با عبور از بدن بیمار به یک صفحه آشکارساز تابانده می شود و به همین صورت تصویری شکل می گیرد که بر اساس آن پرتوهای عبور شده است البته بخشی از این پرتوها عبور می کند و برخی دیگر جذب بدن می شود ، پس آن بخش ها تشخیص داده نمی شوند.

ویکی پدیا

یک پاسخ به «رادیولوژی Radiology»

من تو ترکیه بودم
مجبورم شدم برم یه رادیولوژی
خیلی خیلی از ایران بهتر بود
کشورمون به خاطر جنگ رهبرها تو بدبختی افتاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *