دسته‌ها
صنعت خودرو

خودرو خورشیدی Solar car

خودرو خورشیدی Solar car وسیله نقلیه خورشیدی است که برای حمل و نقل زمینی استفاده می شود.

خودروهای خورشیدی معمولاً فقط از طریق خورشید کار می کنند ، اگرچه برخی از مدل ها با استفاده از باتری این انرژی را تأمین می کنند یا از پنل های خورشیدی برای شارژ مجدد باتری یا سیستم های کمکی برای اتومبیلی که عمدتاً از باتری بهره می برد استفاده می کنند.

اتومبیل های خورشیدی ترکیبی از فناوری است که به طور معمول در صنایع هوافضا ، دوچرخه ، انرژی جایگزین و صنایع اتومبیل استفاده می شود.

طراحی یک وسیله نقلیه خورشیدی به دلیل میزان انرژی ورودی به اتومبیل به شدت محدود می شود. بیشتر اتومبیل های خورشیدی به منظور مسابقات اتومبیلرانی خورشیدی ساخته شده اند.

برخی از نمونه های اولیه برای استفاده عمومی طراحی شده اند و انتظار می رود خودرو الکتریکی باتری شارژ خورشیدی Lightyear One از سال 2021 در دسترس باشد. در حال حاضر هیچ خودرویی که عمدتا از خورشید تأمین می شود به صورت تجاری در دسترس نیست.

اتومبیل های خورشیدی به یک آرایه خورشیدی بستگی دارند که از سلول های فتوولتائیک (سلول های PV) برای تبدیل نور خورشید به برق استفاده می کند.

خودرو خورشیدی Solar car

برخلاف انرژی حرارتی خورشیدی که انرژی خورشیدی را به گرما تبدیل می کند ، سلول های PV مستقیماً نور خورشید را به برق تبدیل می کنند.

وقتی نور خورشید (فوتون ها) به سلول های PV برخورد می کند ، الکترون ها را تحریک می کند و اجازه می دهد تا آنها جریان پیدا کنند و جریان الکتریکی ایجاد می کنند.

سلول های PV از مواد نیمه رسانا مانند سیلیکون و آلیاژهای ایندیم ، گالیم و نیتروژن ساخته شده اند.

سیلیکون کریستالی رایج ترین ماده مورد استفاده است و دارای راندمان 15-20٪ است.

اولین خودرو خورشیدی Solar car

اولین مدل اتومبیل خورشیدی اختراع شده یک وسیله نقلیه کوچک 15 اینچی بود که توسط کارمند جنرال موتورز ، ویلیام جی کوب ایجاد شد. آن را در سال 1955 در کنفرانس شیکاگو ، Powerama به نمایش گذاشت.

ساخته ی ویلیام از 12 سلول فتوولتائیک سلنیوم و یک موتور الکتریکی کوچک تشکیل شده بود.

آرایه های خورشیدی متشکل از صدها سلول خورشیدی است که نور خورشید را به برق تبدیل می کنند.

به منظور ساختن یک آرایه ، سلولهای PV در کنار هم قرار می گیرند تا ماژول هایی را تشکیل دهند که در کنار هم قرار بگیرند تا یک آرایه تشکیل دهند. آرایه های بزرگتر در استفاده می توانند بیش از 2 کیلووات (2.6 اسب بخار) انرژی تولید کنند.

ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *