دسته‌ها
صنعت خودرو

خودروی هیبریدی Hybrid vehicle

خودروی هیبریدی Hybrid vehicle خودرویی است که برای حرکت کردن از ترکیب دو یا چند منبع مجزای قدرت استفاده می‌کند ، مانند زیر دریایی هایی که هنگام ظاهر شدن از دیزل استفاده می کنند و در هنگام غوطه وری از باتری ها استفاده می کنند. از دیگر راههای ذخیره انرژی می توان به مایع تحت فشار در هیبریدهای هیدرولیک اشاره کرد.

اصل اساسی در مورد وسایل نقلیه هیبریدی این است که موتورهای مختلف با سرعت های مختلف بهتر کار می کنند. موتور الکتریکی در تولید گشتاور یا قدرت چرخش کارآمدتر است و موتور احتراق برای حفظ سرعت بالا ( از موتور الکتریکی معمولی) بهتر است. تغییر در یک زمان مناسب در حالی که سرعت را تغییر می دهد ، از نظر بازده انرژی خیلی به صرفه  است.

خودروی هیبریدی Hybrid vehicle

پس به‌طور‌کلی کلمه هیبرید (Hybrid)، به معنای مرکب یا ترکیب دو عنصر متفاوت است.گاهی خودروهای هیبریدی با خودروهای برقی اشتباه گرفته می‌شوند؛ در خودروهای هیبریدی دو موتور بنزینی (یا دیزل) و الکتریکی مکمل یکدیگرند. این در صورتی است که خودروهای برقی فقط موتور الکتریکی دارند.

در خودروهای هیبریدی، موتور بنزینی معمولاً کوچک‌تر است. کوچک بودن موتور بنزینی به این معنی است که سوخت کمتری مصرف می‌کنند، سبک‌تر هستند. و فقط برای حالت شتاب گرفتن و بالا رفتن از سربالایی به کمک موتور برقی خودروی هیبریدی می‌آیند. این در صورتی است که موتورهای حجیم‌تر، سیلندرهای بزرگ‌تر دارند و درنتیجه باعث ایجاد وزن بیشتر و لذا مصرف سوخت بالاتر می شود.

خودروی هیبریدی Hybrid vehicle | لمس کن
نمایی از موتور خودروی هیبریدی

سه گونه ی اصلی خودروهای هیبریدی

  • خودروی هیبریدی که به وسیله ی موتور احتراقی و انرژی حاصل از آن شارژ می شود.
  • خودروی هیبریدی که انرژی مورد نیاز جهت ذخیره در باتری ها را از طریق جذب انرژی حاصل از ترمز خودرو به دست می آورد.
  • خودروی هیبریدی که به صورت مستقل و از درگاه های برق مخصوص شارژ می گردد.

خودروهای هیبریدی با کمک موتور الکتریکی خود، انرژی جنبشی هدررفته در هنگام ترمزگیری را بصورت الکتریسیته در باتری‌ها ذخیره کرده و مجدداً از آن استفاده می‌کنند.

در این مدل خودرو، موتور بنزینی همیشه روشن نیست. به‌طور مثال هنگام پارک کردن یا توقف در ترافیک یا پشت چراغ‌قرمز، موتور خاموش شده و موتور الکتریکی فعال و روشن باقی می‌ماند. درنتیجه سوخت کمتری مصرف‌ و آلودگی کمتری تولید می‌شود.

مدیریت تغییر حالت حرکت، بین موتور بنزینی و موتور الکتریکی در شرایط مختلف رانندگی و جاده، کاملاً هوشمند بوده و توسط کامپیوتر مرکزی خودرو کنترل می‌شود.

انواع تکنولوژی خودروهای هیبریدی

 

پلاگین هیبریدی

اولین گروه که مجموعه ای کاملا اختصاصی است و تنها از طریق شارژ برقی با سوکت های مخصوص، انرژی خود را به دست می آورد، نوع پلاگین هیبریدی نام دارد. تقریبا بهترین و جدیدترین خودروهای هیبریدی از این گروه می باشند.

در اصطلاح به خودروهای هیبریدی پلاگین ( PHEV ) می گویند. در این گروه، خودرو می توان به صورت مستقل و ترکیبی از هر دو سوخت استفاده کند. این گروه نسبت به ۳ گروه دیگر مزایا و سازگاری بیشتری دارد.

هیبریدی سری

خودروهای هیبریدی سِری ابتدا بر روی مصرف انرژی الکتریکی حساب می کنند. به همین دلیل از تمامی انواع مختلف خودروی هیبریدی، میزان آلایندگی کمتری دارند. این خودروها تنها در هنگام اتمام شارژ باتری از موتور احتراقی بهره می گیرند.

اما مشکل جایی است که به علت همین نوع عملکرد، آنها مجبورند باتری هایی بسیار بزرگتر از سایر گونه ها داشته باشند.

هیبریدی موازی

این گونه از خودروی هیبریدی به صورت پیش فرض، از موتور احتراقی کمک می گیرد. و زمانی موتور الکتریکی به کار می افتد که خودرو نیازمند دریافت توان بیشتر باشد.

سیستم هیبریدی ملایم

این سبک از خودروهای هیبریدی، محدودترین اما جذاب ترین گروه هستند. خودروسازان خودروهای سوپر اسپرت به تازگی از این تکنولوژی خودروهای هیبریدی استفاده کرده اند.

این سیستم تماما بر پایه ی انرژی فسیلی کار می کند. و موتور الکتریکی و باتری های بسیار کوچک آن در جهت شتاب دهی و افزایش قدرت موتوراست. در این سری، خودرو نمی تواند تنها با استفاده از موتور الکتریکی حرکت کند.

خودروهای هیبریدی

یک پاسخ به «خودروی هیبریدی Hybrid vehicle»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *