دسته‌ها
مهندسی پزشکی

ونتیلاتور Ventilator

ونتیلاتور Ventilator دستگاهی است که با جابجایی هوای تنفس داخل و خارج از ریه ها ، تهویه مکانیکی را فراهم می کند تا دادن نفس به  به بیمار که از نظر جسمی قادر به تنفس کافی نیست ، تنفس را فراهم نماید.

ونتیلاتورهای مدرن ماشینهای کنترل شده توسط میکروپروسسور هستند ، اما بیماران همچنین با یک ماسک دریچه ای ساده کیسه ای که با دست دم و بازدم انجام می دهند می توانند تهویه شوند.

تهویه ها عمدتاً در داروهای مراقبت های ویژه ، مراقبت از منزل ، و اورژانس (به عنوان واحدهای مستقل) و در بیهوشی (به عنوان مؤلفه دستگاه بیهوشی) مورد استفاده قرار می گیرند.

ونتیلاتورها گاهی اوقات دستگاه تنفس مصنوعی respirators نامیده می شوند ، اصطلاحی كه معمولاً در دهه 1950 برای آنها به كار می رود ( به ویژه “دستگاه تنفس پرنده” شناخته می شد) .

ونتیلاتور Ventilator

با این حال ، اصطلاحات بیمارستان و معاصر پزشکی معاصر از کلمه “دستگاه تنفس” برای اشاره به ماسک محافظ صورت استفاده می کند.

در ساده ترین شکل ، یک دستگاه تهویه مطبوع فشار مثبت مدرن از یک مخزن هوا یا توربین قابل فشرده ، منابع هوا و اکسیژن ، مجموعه ای از دریچه ها و لوله ها و یک جریان بیمار(patient circuit) یکبار مصرف یا قابل استفاده مجدد تشکیل شده است.

مخزن هوا چندین بار در دقیقه به صورت پنوماتیک فشرده می شود تا room-air (هوا-اتاق) را فراهم کند یا در اکثر موارد مخلوط هوا / اکسیژن به بیمار تحویل داده شود.

درزمانی که از توربین استفاده میشود توربین، هوا را از طریق هواکش تحت فشار قرار می دهد و فشار تنظیم جریان دریچه ای برای نشست با پارامترهای خاص بیمار فراهم می کند.

هنگامی که فشار بیش از حد آزاد شود ، بیمار به دلیل کشش ریه ها به صورت منفعلانه هوای بازدم را بیرون می دهد ، هوای بازدم معمولاً از طریق دریچه یک طرفه در جریان بیمار به نام منیفولد بیمار آزاد می شود.

سیستم پنوماتیک

ونتیلاتورها همچنین ممکن است به سیستم های مانیتورینگ و زنگ خطر برای پارامترهای مربوط به بیمار (مانند فشار ، حجم و جریان) و عملکرد دستگاه تهویه (به عنوان مثال نشت هوا ، قطع برق ، خرابی مکانیکی) ، باتری های پشتیبان ، مخازن اکسیژن و کنترل از راه دور مجهز شوند.

سیستم پنوماتیک امروزه اغلب توسط یک توربوپمپ کنترل شده توسط کامپیوتر جایگزین می شود.

هواکش های مدرن توسط یک سیستم تعبیه شده کوچک کنترل می شوند تا امکان تنظیم دقیق خصوصیات فشار و جریان با نیازهای یک بیمار فراهم شود.

تنظیمات خوب دستگاه تهویه همچنین باعث می شود تهویه قابل تحمل تر و راحت تر برای بیمار انجام شود.

در کانادا و ایالات متحده ، متخصصان تنفسی وظیفه تنظیم این تنظیمات را بر عهده دارند ، در حالی که تکنسین های زیست پزشکی وظیفه نگهداری را بر عهده دارند.

در انگلستان و اروپا مدیریت تعامل بیمار با ونتیلاتور توسط پرستاران مراقبتهای ویژه انجام می شود.

ویکی پدیا

یک پاسخ به «ونتیلاتور Ventilator»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *