دسته‌ها
ارتباطات

بلوتوث Bluetooth

بلوتوث Bluetooth یک استاندارد فناوری بی سیم است. که برای تبادل داده بین دستگاههای ثابت و موبایل در مسافت های کوتاه و با امواج رادیویی UHF استفاده می شود.

امواج UHF با طول موج کوتاه از 2.402 گیگاهرتز تا 2.480 گیگاهرتز قرار دارد که  در باند های رادیویی صنعتی ، علمی و پزشکی ،  و ساخت شبکه های شخصی (PAN) استفاده می شود. . در ابتدا به عنوان یک جایگزین بی سیم برای کابل های داده RS-232 تصور می شد.

بلوتوث Bluetooth

بلوتوث توسط گروه علاقه ویژه بلوتوث (SIG) اداره می شود ، که بیش از 35000 شرکت عضو در زمینه های ارتباطات ، محاسبات ، شبکه و الکترونیکی مصرفی دارد. IEEE بلوتوث را به عنوان IEEE 802.15.1 استاندارد كرد ، اما ديگر استاندارد را حفظ نمي كند.

بلوتوث SIG بر نظارت بر مشخصات فنی نظارت دارد و از علائم تجاری محافظت می کند. یک تولیدکننده باید استانداردهای Bluetooth SIG را رعایت کند تا آن را به عنوان یک دستگاه بلوتوث به بازار عرضه کند.

شبکه ای از اختراعات ثبت شده در مورد این فناوری اعمال می شود ، که دارای مجوز برای دستگاه های دارای صلاحیت فردی هستند. از سال 2009 ، تراشه های مدار مجتمع بلوتوث سالانه داخل تقریباً 920 میلیون دستگاه استفاده می شود.

بلوتوث، توسط گروهی از مهندسین شرکت اریکسون ایجاد شد. درواقع ایده اولیه این فناوری توسط جاپ هارتسن (Jaap Haartsen) مهندس برق اریکسون مطرح گردید.

این مهندس برق در این باره گفته بود که از سال 1994 این فناوری را توسعه داده اما نتوانست نامی برای آن پیدا کند. بعد از مطرح شدن این ایده، شرکت اریکسون سوئدی فعال در زمینه ارتباطات، توانست این تکنولوژی بی سیم را معرفی کرده و آن را توسعه دهد.

تفاوت وای فای و بلوتوث

از نظر فنی باید بگوییم که وای فای و بلوتوث، هر دو جزو پروتکل‌ انتقال داده بی سیم هستند. درست است که هر دو بر اساس شبکه بی سیم از امکان انتقال داده به دستگاه‌های مختلف برخوردارند اما کاربردهای متفاوتی دارند.

همیشه وای فای، ارتباط قوی‌تر و سریع‌تری را به ارمغان می‌آورد. از طرفی بلوتوث نیز تمرکز بیشتری روی بازدهی باتری دارد. همچنین ارتباطی که در سایه فناوری بلوتوث ایجاد می‌شود، می‌تواند پایدارتر باشد و کمتر دچار اختلال شود.

این فناوری از امواج رادیویی استفاده کرده و داده‌های ارسالی را به بسته‌های کوچک تقسیم می‌کند. علاوه بر بلوتوث، شما به راحتی به کمک وای فای نیز می‌توانید دو دستگاهی که از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند را نیز به هم متصل کنید.

امنیت بلوتوث

هیچ تکنولوژی نمی‌تواند امنیت را به طور کامل تضمین کند. از طرفی وقتی صحبت از بلوتوث می‌شود، موضوع اندکی پیچیده‌تر خواهد بود. از آنجایی که این تکنولوژی به راحتی دو دستگاه را به هم وصل می‌نماید، می‌تواند به عنوان یک شمشیر دو لبه عمل کند. یعنی در صورت عدم رعایت نکات امنیتی، همان مقدار که مفید است، می‌تواند خطرناک نیز باشد.

این در حالی است که در طی سالیان مختلف کارشناسان امنیت، تهدیدات متعددی را برای این فناوری، کشف کردند. آخرین آسیب‌پذیری بزرگ نیز به سال 2017 با نام BlueBorne برمی‌گردد.

با این حال سازمان بلوتوث، معتقد است که استفاده‌ کنندگان از این تکنولوژی برای برخورداری از ارتباط امن لازم است که نکاتی را رعایت کنند.

  • رمز 4 رقمی بلوتوث خود را تغییر دهید.
  • زمانی که از بلوتوث استفاده نمی‌کنید، آن را خاموش نمایید.
    درواقع این امن‌ترین و ساده‌ترین راه ممکن برای افزایش امنیت دستگاه شما خواهد بود.

ویکی پدیا

2 دیدگاه دربارهٔ «بلوتوث Bluetooth»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *