دسته‌ها
تشخیص هویت

سیستم تشخیص چهره Facial recognition

سیستم تشخیص چهره Facial recognition system یک فناوری است که قادر به شناسایی یا تأیید صحت شخص از تصویر دیجیتالی یا یک قاب ویدیویی می باشد. روش های مختلفی وجود دارد که سیستم های تشخیص چهره در آنها کار می کنند. اما به طور کلی ، آنها با مقایسه ویژگی های انتخاب شده صورت از تصویر داده شده با چهره در یک پایگاه داده کار می کنند. همچنین به عنوان یک برنامه کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی بیومتریک که می تواند با تجزیه و تحلیل الگوهای مبتنی بر بافت صورت و شکل فرد ، فرد را به صورت منحصر به فرد شناسایی کند.

سیستم تشخیص چهره Facial recognition system

در حالی که در ابتدا نوعی کاربرد رایانه بود. در موارد اخیر شاهد استفاده گسترده تری در سیستم عامل های موبایل و سایر اشکال فناوری مانند رباتیک بوده است. به طور معمول به عنوان کنترل دسترسی در سیستم های امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد. و می توان آن را با دیگر بیومتریکها مانند اثر انگشت یا سیستم های تشخیص عنبیه چشم مقایسه کرد. اگرچه دقت سیستم تشخیص چهره به عنوان یک فناوری بیومتریک پایین تر از تشخیص عنبیه و تشخیص اثر انگشت است. اما به دلیل فرایند بدون تماس و غیر تهاجمی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اخیراً نیز به عنوان یک ابزار شناسایی و بازاریابی تجاری محبوبیت یافته است.  برنامه های دیگر شامل تعامل پیشرفته انسان و کامپیوتر ، نظارت تصویری ، نمایه سازی خودکار تصاویر و پایگاه داده ویدیویی از جمله موارد دیگر است.

برخی از الگوریتم های تشخیص چهره با استخراج نشانه ها یا ویژگی ها از چهره ، سوژه را شناسایی می کنند. به عنوان مثال ، یک الگوریتم ممکن است موقعیت نسبی ، اندازه و یا شکل چشم ها ، بینی ، گونه ها و فک را تجزیه و تحلیل کند. این ویژگی ها سپس برای جستجوی تصاویر دیگر با ویژگی منطبق استفاده می شوند.

الگوریتم های دیگرداده های یک گالری از تصاویر صورت را فشرده می کنند. و سپس  فقط داده هایی را ذخیره می کنند که برای تشخیص چهره مفید است. سپس یک تصویر کاوشگر با داده های چهره مقایسه می شود. یکی از اولین سیستم های موفق بر پایه تکنیک های تطبیق قالب است. که بر روی مجموعه ای از ویژگی های برجسته صورت اعمال می شودکه نوعی نمای فشرده چهره را ارائه می دهد.

کاربردها

سیستم تشخیص چهره استفاده‌های فراوانی در شناسایی بزهکاران، کارتهای اعتباری، سیستم‌های امنیتی و موارد متعدد دیگر داشته و به دلیل کاربردهای فراوان، در سال‌های اخیر، مورد توجه قرارگرفته‌است.

 • حوزه بانکی و پرداخت امنیت اطلاعات
 • اجرا و نظارت بر قانون حوزه فروش و تجارت.
  (ورودی فروشگاه‌ها: افزایش فروش ۳۰ درصدی با بازشدن در ورودی با سیستم تشخیص چهره)
 • وجود سیستم تشخیص چهره در دوربین VTM و ATM و امکان ارائه خدمات بهتر و امن تر
 • لاگین در همراه بانک ها بدون وارد کردن نام کاربری
 •   تشخیص مشتری های موجود در لیست سیاه (Black List)

مزایا

مزایای استفاده از روش‌های تشخیص هویت اشخاص بر مبنای اطلاعات بیومتریک

 • جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری‌ها از دستگاه‌های ATM
 • سرعت پردازش سریعتر نسبت به روش‌های دیگر اسکن یا لمس یا کارتی
 • عدم نیاز به همراه داشتن مدارک شناسایی توسط مشتریان بانکی.
 •  کاهش تخلفات و تقلبات بانکی

Facial recognition system

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *