دسته‌ها
هوش مصنوعی

ربات‌های انسان نما Humanoid robot

ربات‌های انسان نما (Humanoid robot) به ربات‌هایی گفته می‌شود که از لحاظ خصوصیت‌های ظاهری، بسیار به انسان‌ها شبیه هستند. اینگونه ربات‌ها در محیط‌های انسانی و با ابزار ساخته شده توسط انسان، می‌توانند تعامل داشته باشند. برای مثال جسمی را بردارند یا در محیط ِ کار راه بروند.

در حالت کلی، ربات‌های انسان نما از نظر ظاهری شبیه انسان و دارای سر و دو پا و دو دست هستند، در برخی از موارد هم اینگونه ربات‌ها علاوه بر موارد فوق دارای صورت، چشم و لب هم می‌باشند.

یکی از بزرگترین آزمایشگاه‌های ساخت ربات‌ انسان نما به نام (Engineering Arts) در انگلستان قرار دارد که ربات‌هایی با انعطاف بدنی، ظاهری مشابه انسان و با قابلیت‌های منحصربه فرد تولید می‌کند.

ربات‌های انسان نما | لمس کن

بخشی از ربات‌های ساخته شده در این مرکز به وسیله مشتریان سفارش داده می‌شوند و قیمت آن‌ها بین ۱۳ تا ۸۰ هزار دلار است.از این ربات‌ها برای کار در برخی مراکز، سرگرمی، کار در مرکز اطلاعات فروشگاه‌ها و مراکز خرید، آموزش دادن به افراد و نیز پژوهش‌های علمی استفاده می‌شود.

برای ساخت قالب فیزیکی ربات‌ها از مواد مصنوعی خاصی استفاده می‌شود که قابلیت انعطاف دارند و حتی ماهیچه‌های مصنوعی بسته به نوع ربات در قالب فیزیکی آن‌ها وجود دارد.

در این ربات‌های انسان نما از فناوری هوش مصنوعی برای ایجاد قوه تفکر در ربات استفاده شده است و صدای ربات با استفاده از برنامه ضبط صدا پخش می‌شود.

ربات‌های انسان نما Humanoid robot

شرکت اصلی تولید کننده این ربات ها از سال 2004 تاسیس شده است و به تدریج هم گام با پیشرفت فناوری های ساخت ربات های انسان نما، دگرگونی هایی در ربات های تولیدی خود ایجاد کرده است.

در این آزمایشگاه انواع ربات‌ها ساخته می‌شوند و برخی از آن‌ها به اندازه‌ای شبیه به انسان‌ها هستند که در برخی آزمایش‌های عمومی افراد موفق به شناخت ربات نشده اند و پس از آگاهی دچار هراس شده اند.

یک نمونه از ساخت رباتی انسان نما با الگو از یک فرد واقعیکه شباهتی باورنکردنی به او دارد و ربات حتی با او به مکالمه ای 15 دقیقه ای پرداخته است(فرد واقعی درسمت چپ نشسته است).

ربات‌های انسان نما | لمس کن

واقعیت یا دروغ

برخی کارشناسان از جمله ایلان ماسک، بنیان گذار شرکت اسپیس ایکس وجود هوش مصنوعی و ربات‌های انسان نمای باهوش را تهدیدی برای جامعه بشری دانسته و هشدار داده است که امکان دارد در آینده نه چندان دور با قدرت گرفتن هوش مصنوعی آن‌ها دیگر از انسان‌ها اطاعت نکنند و مانند برخی فیلم‌های علمی تخیلی اقدام به کار‌های تخریبی و صدمه زدن به انسان‌ها کنند.

اکنون در بسیاری از صنعت‌ها مانند تاکسی‌های فاقد راننده، هواپیما‌های بدون خلبان و حتی کارمندان دفتری از فناوری هوش مصنوعی به جای انسان‌ها استفاده می‌شود و امکان دارد در آینده ربات‌ها سبب بی کارشدن انسان‌ها شوند.

ویکی پدیا

یک پاسخ به «ربات‌های انسان نما Humanoid robot»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *